November 1989 si pripomenuli i v Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline na ulici Hálkova. V rámci 30. výročia od Novembrovej revolúcie zorganizovali podujatie, ktoré sa konalo 15. novembra 2019 vernisážou plagátovej tvorby žiakov, pokračovalo krátkym pochodom žiakov s transparentmi a štrnganím kľúčov v areáli školy a vyvrcholilo v Dome umenia Fatra, kde žiakov prvého ročníka čakali Imatrikulácie a hudobné vystúpenie Štátneho komorného orchestra v Žiline, ktoré nieslo názov 30 rokov slobody. Iniciátorom podujatia bol riaditeľ školy Václav Dostálek.
,,Žiaci mali za úlohu nájsť v archívnych materiáloch čo najviac o revolúcií, hlavne čo sa týka vizuálu, aby mohli vytvoriť plagáty a transparenty. Za desať dní vzniklo mnoho replík plagátov z tej doby. Tým, že sme umelecká škola chceme mať kreatívnych absolventov, preto sa snažíme, aby ich vnímanie sveta bolo komplexné, a aby si dokázali urobiť svoj názor,“ priblížil Václav Dostálek.
Ešte pred podujatím žiaci absolvovali besedy so samotnými aktérmi tej doby, napríklad so slovenským akademickým maliarom a taktiež pedagógom školy Stanislavom Lajdom.
,,Robili sme študentom prednášky, premietali sa im filmy, rozprávalo sa im o totalitnom systéme a boli zapojení do výroby plagátov. Treba o tom študentom hovoriť, pretože rovnako mladí ľudia, ako sú dnes oni túto slobodu vybojovali. Boli to práve študenti, ktorí išli s kožou na trh,“ dodal Stanislav Lajda. Podľa pedagóga Andreja Mazúra bola takáto forma pre študentov omnoho autentickejšia, akoby o tom mali počúvať iba spoza školských lavíc.
,,Som rada, že sa aj v tomto období vraciame k nedávnym dejinám, pretože v súčasnosti sa v školách učí skôr o praveku ako o tých najbližších dejinách, ktoré sa stali. Mám radosť, že som súčasťou takejto akcie na našej škole,“ doplnila Rebeka, študentka školy.




Autor: Andrea Šebeňová