Oravská galéria prevádzkuje deväť stálych expozícií, z toho päť v Župnom dome v Dolnom Kubíne. Na vybraných dielach umožňujú expozície sledovať vývoj slovenského výtvarného umenia od stredoveku až po súčasnosť. V tomto roku sme pripravili projekt zameraný na realizáciu série edukačných aktivít, ktorých cieľom je vzdelávanie detského diváka v oblasti výtvarného umenia. Na konkrétnych dielach hravou a interaktívnou formou vysvetľuje základné pojmy vo výtvarnom umení. Súčasťou projektu je multifunkčný mobilný box, ktorý je využiteľný ako všestranná variabilná edukačná pomôcka. Práca s multifunkčným boxom je určená pre cieľové skupiny naprieč širokým vekovým spektrom od 5+, pre organizované skupiny aj pre individuálneho návštevníka.Autorom programu 9xEXP je profesionálny výtvarný umelec a skúsený galerijný pedagóg Mgr., Mgr. art. Jozef Matuška, ktorý sa dlhodobo venuje edukácii a pripravil niekoľko úspešných projektov tohto typu v Slovenskej národnej galérii.
Edukačné podujatia spolu so sprievodnými materiálmi, v ktorých sú využité zdigitalizované zbierkové predmety, podporia dialóg medzi návštevníkom a výtvarným umením, poskytnú návod, ako umelecké dielo vnímať a ďalej s ním pracovať.
Program, určený predovšetkým pre školy, ponúka detskému divákovi metodicky a odborne pripravené aktivity, zamerané na lepšiu orientáciu vo výtvarnom umení a vysvetlenie jeho základných foriem, slohového a štýlového vývoja, vizuálnych znakov a symbolov. Prispieva k rozvoju tvorivosti a nadväzuje na predchádzajúce aktivity, ktoré galéria v oblasti galerijnej pedagogiky poskytuje už niekoľko rokov. V roku 2012 galéria vydala detského sprievodcu po stálych expozíciách s názvom „GPS – ako sa nestratiť v galérii“.
Edukačné programy pripravujeme v súlade s učebnými osnovami. Široký rozsah a zameranie našich expozícií nám v plnej miere umožňuje edukáciu formou zážitkového vyučovania predmetov: výchova umením, výtvarná výchova, umenie a kultúra, ale aj regionálna výchova, slovenský jazyk a literatúra, dejepis, náboženská a etická výchova a vytvára priestor aj na medzipredmetové väzby. Možnosti využitia multifunkčného boxu sú široké a dlhodobé, do budúcnosti sa počíta s tvorbou ďalších metodík, ktoré budú ponúkať nové alternatívy edukácie a reinterpretácie zbierkových predmetov v stálych expozíciách, resp. diel na výstavách.
Séria workshopov je rozdelená do štyroch tém: Mobilný krídlový oltár, Tvár ako médium, Mobilná moderna a jej princípy a Živé sochy.
Termín podujatí je od októbra do konca decembra 2019. Na každý program je potrebné sa vopred objednať telefonicky a podrobnejšie informácie získate na tel. čísle: +421 43 586 3212 u galerijnej pedagogičky Žofie Mäsiarovej.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.
Zdroj: Oravská galéria