V období koronavírusu, keď je náš pohyb obmedzený, trávime v prírode viac času ako predtým. Mesto sme vymenili za prírodu. Krásnu jarnú atmosféru a čistý vzduch si vychutnávame dlhými prechádzkami na lúkach, či v lesoch. Lenže aj v prírode musíme dbať na určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Prinášame vám odporúčania k pobytu v prírode, ktoré nám poskytla Štátna ochrana prírody SR:
V národných parkov a chránených krajinných oblastiach by sme sa mali správať ohľaduplne voči prírode a rešpektovať isté pravidlá a návštevné poriadky. Je dôležité, aby sa návštevníci držali značených turistických chodníkov, ktoré sú navrhnuté tak, aby pohyb po nich bol bezpečný, ukázal zaujímavé miesta, ale zároveň ochránil zraniteľné a citlivé časti prírody. V poslednom období návštevníci čoraz častejšie využívajú dopravu autom aj na miesta, kde by už autom ísť nemali, čím porušujú obmedzenia a zákazy v chránených územiach. Častými priestupkami sú zakladanie ohňa na nepovolených miestach či jazdenie na motorkách a terénnych vozidlách v chránených pásmach.
Počas pobytu v prírode je potrebné eliminovať hlučné správanie, aby neboli vyrušené citlivé druhy živočíchov, akými sú napríklad niektoré druhy vtákov, ktoré práve prežívajú obdobie hniezdenia. Zároveň upozorňujeme aj na zákaz zbierania chránených druhov rastlín, pričom tento zákaz platí v národných parkoch a chránených krajinných oblastiach s najvyššími stupňami ochrany pre všetky rastliny, nie iba chránené. A v neposlednom rade, by si každý návštevník mal so sebou domov odniesť z prírody to isté, čo si priniesol, a teda nezanechával po sebe odpad.
S otázkou rozšírenia znečistenia v prírode sme sa obrátili na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, presnejšie na Pozemkový a lesný odbor. ,,Počas tejto mimoriadnej situácie sa samozrejme zvýšil atak ľudí na prírodu v zmysle častejších návštev za účelom aktívneho oddychu. Ľudia usporadúvajú v prírode pikniky, opekajú a taktiež vykonávajú športové aktivity. Často sa presúvajú v prírode na bicykloch, automobilmi, motorkami a štvorkolkami. Samozrejme, tým sa zvyšuje aj atak na zver a prírodu. Znečistenie prírody občanmi nezávisí od tejto situácie, ale od ich mentálneho nastavenia a vzťahu k prírode.”
Je dôležité správať sa v prírode disciplinovane, čiže dodržiavať pravidlá. Príroda je vzácna a treba ju chrániť, aby sme sa my i budúce generácie mohli kochať jej krásami aj naďalej.