Žilinská radnica od mája 2020 skúšobne spúšťa projekt zachovania prirodzených lúčnych porastov na území Žiliny. V praxi to znamená menej kosenia vo vybraných lokalitách, tak aby mohli rásť tie rastliny a byliny, ktoré v dôsledku úpravy trávnatých plôch nestihli zakvitnúť.
Podľa vyjadrení mesta je zachovávanie plôch s nižšou intenzitou kosenia moderným trendom údržby mestskej zelene a okrem estetickej funkcie spĺňa aj praktické úlohy v zachytávaní prachových častíc, emisií, vody či vo vytváraní rôznorodosti rastlín pre hmyz, drobné živočíchy a vtáctvo.
„V prípade mesta Žilina ide o pilotný projekt, ktorý bude viesť k zachovaniu kvitnúcich plôch v meste zatiaľ na piatich miestach. Na sídliskách Solinky (Limbová) a Vlčince (Sv. Bystríka) sa radnica rozhodla kosiť s nižšou intenzitou. Na sídliskách Vlčince (Obežná, Piešťanská) a Hájik (Korzo) bude mesto priestor rekultivovať likvidáciou pôvodného trávnatého porastu a založením novej kvitnúcej lúky. Lokality boli vybrané aj vzhľadom na polohu predškolských, školských a sociálnych zariadení, pre lepšiu dostupnosť a ako ďalší vzdelávací prvok v ekovýchove detí,“ objasňuje samospráva na svojej webovej stránke.
Na význam vyššieho trávnatého porastu v mestách a obciach upozorňujú aj
odborníci. „Vzhľadom na výrazné klimatické zmeny je v mestách nevyhnutné
koncepčne prehodnotiť spôsoby kosenia zelených plôch. Ich časté a intenzívne
kosenie už ohrozuje zdravie obyvateľov miest. Kosiť preto treba premyslene a s
ohľadom na ochranu zdravia ľudí a životného prostredia. Nižšia frekvencia kosenia
tiež môže prispieť aj k ekonomickej úspore,“ pripomína Slovenský
ochranársky snem vo svojej výzve mestám a obciam.
Neuvážlivé kosenie trávnatých plôch oberá podľa ochranárov obytné mestské časti o vlhkosť, ktorá ochraňuje životné prostredie v horúcich mesiacoch v čase absencie zrážok. Hustá doprava v mestách generuje prach, ktorý je karcinogénny a vyvoláva alergické reakcie. Vyšší porast nekosenej zelene prach pohlcuje a je prirodzeným filtrom. Intenzívne kosenie trávy je podľa názoru odborníkov škodlivé pre faunu a vytvára monokultúru trávy s výrazne zníženou ekologickou a klimatickou hodnotou.
„Mestá, ktoré majú dobrú ekologickú politiku, nahrádzajú časť trávnikov mestskými lúkami, ktoré sú druhovo omnoho pestrejšie, esteticky zaujímavejšie, vyžadujú nižšie náklady na manažment a majú aj významný prínos v zmysle adaptačných opatrení na klimatické zmeny,“ odporúčajú vo výzve ochranári.
Zdroj: Mesto Žilina