Vďaka rekonštrukcii z roku 2015, dostala kaplnka zaniknutého kostola Panny Márie – Kráľovnej anjelov v Rajeckej Lesnej novú šindľovú strechu. Tým sa však obnova pamiatky len začala. Po naplánovanej kompletnej rekonštrukcii by apsida mala byť sprístupnená verejnosti a zároveň slúžiť ako príležitostný liturgický priestor.
Podľa Vladimíra Majtana z Krajského pamiatkového úradu Žilina za iniciatívou obnovy stredovekého presbytéria stojí správca farnosti Rajecká Lesná Ján Rusnák. Pamiatkari jeho snahy v plnej miere podporujú. „Za metodiku (spôsob) obnovy je zodpovedný Krajský pamiatkový úrad Žilina. Za reštaurátorskú realizáciu reštaurátor – v tomto prípade Mgr. art. Peter Koreň,“ uviedol Vladimír Majtan.
Na začiatku bolo potrebné vyriešiť zatekajúcu strechu
Obnova vnútorných priestorov kaplnky mohla začať až po výmene strechy, keď prestalo zatekať do objektu. Vtedy mohli reštaurátori pristúpiť reštaurovaniu stredovekých omietok vo vnútri i vonku kaplnky. Vladimír Majtan priznal, že nástenné maľby z rôznych období boli viditeľné už pred obnovou, nič konkrétne však o nich pamiatkari nevedeli. V roku 2016 bol spracovaný návrh na reštaurovanie, ktorý schválil Krajský pamiatkový úrad Žilina a prispelo naň Ministerstvo kultúry.
V roku 2017 sa prostredníctvom podpory Ministerstva kultúry SR mohla realizovať prvá etapa reštaurovania vnútorných priestorov kaplnky. V tejto etape boli podľa Vladimíra Majtana nájdené tri vrstvy omietok od obdobia gotiky cez renesančnú a barokovú vrstvu.
Unikátny výjav Krista v takmer životnej veľkosti
„Z najstarších stredovekých fáz sú zachované architektonizujúce maliarske úpravy kamenných článkov klenby, konsekračné kríže a fragmenty figurálnej maľby“ doplnil Vladimír Majtan. “Z neskoršej, manieristickej vrstvy (neskorá renesancia), pochádza monumentálny obraz Krista v takmer životnej veľkosti s nástrojmi umučenia“, upresnil reštaurátor Peter Koreň. Podľa Vladimíra Majtana ide o výnimočnú maľbu, ktorá v našom regióne nemá zachovanú paralelu.
Z obdobia baroka sa zachovali dekoratívne výmaľby a figurálne výjavy apoštolov a prorokov. Okrem toho sa na stenách zachovalo aj niekoľko unikátnych textov, niektoré dokonca v dobovej slovenčine viažuce sa k Thurzovcom ako majiteľom rozsiahleho panstva, ktorého centrom bol Lietavský hrad.
Každé z týchto období zachovalo svoju stopu na podobe kostola – či už v podobe stavebnej úpravy alebo maliarskej výzdoby.
Pamiatku čaká komplexná obnova
Ako nám prezradil Vladimír Majtan, plánovaná je komplexná obnova pamiatky – reštaurovanie omietok a nástenných malieb v interiéri, a potom v exteriéri.
„V rámci prvej etapy obnovy boli na presbytérium znova osadené okná, ktoré zodpovedajú jeho významu a kvalitám. Vyrobili ich reštaurátori tradičnými historickými postupmi,“ upresnil Majtan. „Vďaka archeologickým nálezom sme vedeli zrekonštruovať stredoveké výplne okien v tvare terčíkov sádzaných do olova a na barokovom okne a okne z 19. storočia boli použité ručne liate sklá,“ doplnil reštaurátor Peter Koreň.
„V roku 2018 bude pokračovať reštaurovanie nástenných malieb v interiéri. Na reštaurovanie však čakajú aj fasády, ktoré sú zatiaľ pod nevhodnou škrupinou cementových omietok z obdobia 20. storočia. Je potrebné vyriešiť aj okolie, znížiť terén (presbytérium je “utopené”. Netreba zabúdať aj na také detaily ako nová kamenná podlaha (nie je zachovaná žiadna) a technická infraštruktúra“ uzavrel Vladimír Majtan.
Silné zemetrasenie zničilo viacero kostolov
Výskumy odhalili fakt, že najstaršia stavebná fáza presbytéria zaniknutého kostola Panny Márie – Kráľovnej anjelov v Rajeckej Lesnej je datovaná do obdobia ranej gotiky. Počas nasledujúcich období dochádzalo postupne k ďalším stavebným úpravám, ktoré boli pravdepodobne najvýraznejšie v období baroka.
V roku 1858 zasiahlo Rajeckú dolinu silné zemetrasenie a došlo ku poškodeniu kostola. Následkom tejto katastrofy zanikli stredoveké kostoly v Stránskom i v Kamennej Porube. Poškodeniu sa vtedy nevyhol napríklad ani farský kostol v Žiline a budovy v jej centre.
Na to bol postavený nový kostol, súčasná bazilika minor zasvätená Narodeniu Preblahoslavenej Panny Márie. Po pôvodnom kostole Panny Márie – Kráľovnej anjelov zostala len svätyňa – presbytérium, ktoré slúžilo ako hospodársky objekt – sklad obilia, neskôr ju využívalo Jednotné roľnícke družstvo v Rajeckej Lesnej ako sklad pohonných hmôt. Stavba bola v roku 1963 zaradená do Registra nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky.
Kaplnka bude prístupná verejnosti
Po ukončení obnovy bude kaplnka prístupná verejnosti a rovnako bude využívaná aj ako príležitostný liturgický priestor. Netreba totiž zabúdať, že práve tu – v presbytériu starého kostola bola umiestnená až do konca 19. storočia milostivá socha Panny Márie Frivaldskej pochádzajúcej z pred roku 1500, ktorá je dnes na hlavnom oltári súčasnej baziliky. Vo Frivalde sa za posledné roky z iniciatívy správcu farnosti Jána Rusnáka urobilo mnoho, reštaurovaná bola vlastná milostivá socha, komplexne bola obnovená celá bazilika a prebieha reštaurovanie stredovekého presbytéria so zachovanými vzácnymi nástennými maľbami.
Autor: S. Vanovčanová
Foto: Autor