Plošné testovanie sa uskutoční 31. októbra a 1. novembra od 7.00 do 22.00 hod. Posledný ster bude o 21.30 hod. Celkovo je pripravených je 4901 odberných tímov na 5000 odberných miest.
Mnohé obce a mestá zažívajú pár dní pred testovaním to, čo štyri testované okresy minulý týždeň. Chýbajú ochranné pomôcky, personál a informácie nie sú postačujúce.
V meste Rajec sa celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 uskutoční na štyroch odberných miestach. Podľa primátora Milana Lipku ich umiestnili v exteriéri na obvyklých miestach volebných okrskov a na námestí pred mestským úradom.
„Problém so zabezpečením odberných miest sme nemali, keďže máme množstvo
vhodných priestorov vo svojom vlastníctve. Vybrali sme tie najvhodnejšie
s ohľadom na bezpečnosť občanov a vytvorenie čo najvhodnejších
podmienok pre testovacie tímy,“ uviedol Lipka pre TASR. Doplnil, že
zatiaľ evidujú prihlásených 23 ľudí ako dobrovoľníkov a administratívnych
pracovníkov. „Či bude dostatok zdravotníckych pracovníkov neviem.
Zastávam názor, že keď celoštátne testovanie organizuje štát, tak by mohol
zabezpečiť aspoň testy a zdravotnícky personál. Pretože samospráva má
poskytnúť súčinnosť. A doterajšie prípravy ukazujú, že práve samospráva
dostala gro úloh,“ podotkol rajecký primátor.
Jednou z dobrovoľníčok je i absolventka zdravotníckeho odboru na fakulte Jesseniova lekárska fakulta v Martine Univerzity Komenského, ktorá si zo strachu zo straty zamestnania neželá byť menovaná. „Chcela som pomôcť pri testovaní, lebo zdravotníci stále chýbajú, a tak som sa zaregistrovala na stránke https://korona.gov.sk/spolocna-zodpovednost/.“ Následne dostala mail s inštruktážnymi videami. „Kontaktovali ma najskôr zo Žiliny s tým, že budem robiť v mojej obci, do ktorej som sa nahlásila. Potvrdili mi to aj z nášho obecného úradu,“ pokračuje ďalej. O pár hodín ju kontaktovalo i Ministerstvo obrany Slovenskej republiky s tým, že v obci, kde mala pôsobiť ako dobrovoľníčka je už plno, a že ju presúvajú inde. „Nevedeli mi povedať akú funkciu budem robiť, ani kde konkrétne testovanie je. Mala som sama kontaktovať starostu obce.“ V ten istý deň večer je volali opäť, tentokrát z Ozbrojených síl Slovenskej republiky. „Opäť s tou istou otázkou, či som už niekde zaradená .Keď som povedala, že áno, zrušili to s tým, že to overia a viac sa neozvali.“ Takéto jednanie zo strany štátu u nej vyvolalo pochybnosti o pripravenosti celého testovania. „Myslím, že v tom majú dosť chaos. Ale na druhej strane to chápem, pri takom množstve ľudí čo musia obvolať,“ dodala.
Ona sama nepovažuje testovanie za najlepšie rozhodnutie. „Vo veľa veciach sa stotožňujem s vyhlásením Lekárskej komory. Jednak je tam riziko nakazenia sa ľudí, ktorí budú čakať za sebou, kým sa dostanú na radu. Tiež hodnovernosť týchto testov, ktoré neodhalia každého pozitívneho človeka. Takisto zbytočné čerpanie financií, materiálu a OOPP, ktoré sa mohli využiť v nemocniciach. Ja momentálne nepracujem v zdravotníctve, ale chápem ľudí, ktorí ťahajú celý týždeň v nemocniciach, kde toho je v súčasnej situácii naozaj dosť a následne aj oba víkendy majú stráviť od 6.00-22.00 pri testovaní, že budú naozaj vyčerpaní,“ konštatuje mladá dobrovoľníčka. Z prípadnej možnej nákazy pri vykonávaní testovania obavy nemá. „Pokiaľ budeme dodržiavať všetky pravidlá a budeme mať všetci ochranné obleky a ostatné OOPP, tak by nemal nastať problém. I keď som sa stretla s rôznymi názormi ľudí okolo mňa a dôvodmi, prečo by som nemala ísť…Sama som zvedavá, ako to bude celé prebiehať.„
V meste Rajecké Teplice majú na testovanie vymedzené tri odberné miesta kopírujúce volebné miestnosti. V záujme zníženia počtu osôb na jednom mieste, odporúča radnica testovanie podľa ulíc. „V sobotu obyvatelia domov s nepárnym popisným číslom domu a v nedeľu s párnym,“ spresnilo mesto.
V Martine bude v rámci celoplošného testovania zriadených 50 tímov na 21 odberných miestach. „V rámci konkrétnych miest zriadené stanice na testovanie pre jeden alebo viacero tímov, v závislosti od veľkosti a hygienických štandardov,“ informovala hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.
Žilina má na testovanie vymedzených 71 odberných miestach v 32 lokalitách. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka by sa malo otestovať približne 65 000 ľudí s trvalým pobytom v Žiline vo vekovej kategórii od 10 do 65 rokov.
„Čakajú nás dva mimoriadne náročné dni. Ide o organizačne namáhavú akciu, ktorej v koordinácii s Ozbrojenými silami SR pomáhame, ako vieme. Je samozrejme, že pri akcii takéhoto rozsahu môžu vzniknúť malé problémy, no prosím všetkých Žilinčanov o pochopenie. Venujme v tejto súvislosti zvláštnu pozornosť najmä hendikepovaným ľuďom, starším, ale aj tehotným matkám a ich sprievodu. Keď prídu na testovanie, dajme im prednosť, aby nemuseli dlho čakať. Prejavme svoju ľudskosť a pochopenie,“ vyzval primátor Žiliny Peter Fiabáne.
autor: redakcia