Prvé zmienky o Belej siahajú až do roku 1378, avšak samotný názov obce sa datuje až s rokom 1993. Je známy pôvod názvu obce, resp. je s niečím spojený, odvodený?
Pôvod názvu obce nevieme presne určiť. Názov Belá mohol byť odvodený od Belianskeho potoka, ktorý pretekal pozdĺž celej obce, tak ako tomu je v prípade iných obcí alebo miest. Rovnako však mohol byť odvodený od mena Šoltýsa, pochádzajúceho z radov bohatších žilinských, či varínskych mešťanov, ktorí na výhodnom mieste sútoku Varínky s Belianskym potokom založil dedinu, alebo od mena niektorého z neskorších dedinských richtárov.
Obec sa má čím pýšiť v oblasti cestovného ruchu. Medzi najznámejšie turistické miesta v obci patria Belské skaly. Cítite dopady pandémie čo sa týka ich návštevnosti ?
Nemáme presne zmapovanú návštevnosť tejto turistickej atrakcie. Osobne však nemám pocit, že by klesla návštevnosť, myslím si práve, že návštevnosť Belských skál vzrástla priamo úmerne so zvýšením pohybu ľudí v prírode.
V obci sa nachádza i Camping Belá, ten však zhruba od polovice apríla slúži ako štátne karanténne zariadenie pre repatriantov. Je momentálne obsadený?
Momentálne je náš camping už uvoľnený a nenachádzajú sa tu žiadni repatrianti. Camp je vydenzifikovaný a pripravený na bežnú prevádzku. V súvislosti so vzniknutou situáciou sme ponúkli v apríli toto zariadenie na možnosť využitia ako karanténne zariadenie. Dôvodom bola jednak snaha zabezpečiť príjem v čase nemožnosti fungovania komerčným spôsobom a zmierniť tak negatívne ekonomické dopady, ako aj možnosť ubytovať ľudí z našej obce, či blízkeho okolia, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Prideľovanie repatriantov však koordinoval okresný úrad, takže táto naša snaha neskončila úplne podľa našich predstáv. Každopádne všetci repatrianti, ktorí sa u nás nachádzali pochádzali zo všetkých kútov Slovenska a taktiež boli všetci pri testovaní vyhodnotení ako negatívni.
Ako prijali vaši občania skutočnosť, že práve v ich obci vzniklo zariadenie pre repatriantov?
Podľa mne dostupných informácii bola táto skutočnosť prijatá bez akýchkoľvek emócii.
Súdiac podľa webovej stránky ste jednou z obcí, ktorá dôsledne dbá na informovanosť svojich obyvateľov. Rozmanité aktivity, činnosť, komunity….Aká je odozva na tieto činnosti a služby obce zo strany obyvateľov.
Súčasný trend informovanosti sa presúva čím viac na „internetové pole“. Určite je to aj miesto, kde ľudia môžu vykonávať kontrolu fungovania obce, keďže na webe zverejňujeme okrem aktivít aj ekonomické záležitosti – faktúry, zmluvy a pod. Aj keď si myslím, že nie je to vždy šťastné riešenie, keďže niekedy by bolo potrebné aj vysvetlenie, ktoré sa na týchto stránkach nenachádza a vzniká tam tak priestor na rôzne špekulácie a skreslené informácie ale o tom by sme mohli mať úplne samostatnú a dlhú debatu.
Mňa osobne zaujala obecná posilňovňa. Ako vznikol tento nápad a ako sa ujal v obci.
Obecná posilňovňa funguje v obci už dávno. Zakladali ju v minulosti miestni nadšenci, ktorí si ju sami spravovali a vybavovali. Postupne prešla rekonštrukciami až po dnešnú podobu a snažíme sa každý rok do nej investovať a vylepšovať ju. Nakupujú sa nové stroje a činky, ktoré sú financované zo sponzorského členského miestnych obyvateľov, ktorí ju využívajú a taktiež s výraznou podporou obce na prevádzku, energie a pod. Patrí medzi veľmi navštevované a využívané možnosti športového vyžitia v obci. Starostlivosť o jej fungovanie, čistotu a prevádzku prebral pán Michal Hýll, ktorému aj touto cestou patrí veľké poďakovanie.
Na poste starostu ste už tretie volebné obdobie. Ako hodnotíte celú svoju doterajšiu činnosť a čo vás ešte čaká?
Veľmi ťažká otázka a úprimne povedané ani neviem, či sa to dá zhrnúť do pár riadkov. Každým rokom pribúda nesmierne množstvo vecí, povinností, starostí a opatrení, ktoré je potrebné realizovať a vykonávať – množstvo z nich považujem za úplne zbytočné a zaťažujúce na úkor vecí, ktoré by mali podstatnejší a prínosnejší význam. Dnešná doba je charakteristická tým, že na každom kroku máme odborníkov a kritikov, ktorí by presne vedeli ako treba danú situáciu riešiť a ako postupovať, máme tu krízu hodnôt a morálky a vytratili sa všeobecne akceptované prirodzené autority. Dobre sa rozhoduje, ak s vašim rozhodnutím neprichádza aj bremeno zodpovednosti. Nastupoval som do tejto funkcie s tým, že chcem určité veci riešiť, pomôcť občanom a prispieť tak k rozvoju našej obce. Realita býva však takmer vždy iná, čo je aj tento prípad. Ľudia majú vždy tendenciu porovnávať, napríklad aj starostov, avšak toto porovnávanie je takmer nemožné s ohľadom na dobu, v ktorej vykonávate mandát. Podmienky sú dnes diametrálne odlišné od minulosti, navyše skutočné právomoci starostov sú obmedzené, úroveň kontroly a administratívy je podstatne vyššia. Takmer na nič vám neostávajú peňažné prostriedky, keďže najväčšiu časť pohltia plánovania, súťaže, projektovanie. Občania však chcú vidieť konkrétne veci – chodník, cestu, vymenené okná, odkanalizovanú obec a pod. Záchrana v podobe „eurofondov“ má väčšinou trpkú príchuť z dôvodov krátenia prostriedkov, prehodnocovania a neskutočnej byrokracie. Mohol by som ešte veľa rozprávať, ale to snáď v inom rozhovore. Dúfam, že nastane zmena a celkove nadstavenie celého systému, pokiaľ chceme aby šikovní a uvažujúci ľudia nezanevierali na verejné funkcie. Momentálne sme však na ceste, kedy uvažujúci a zodpovedný človek veľmi zváži akékoľvek svoje verejné pôsobenie.
Čo považujete vo svojej práci za najnáročnejšie a čo vám naopak v práci prináša radosť a uspokojenie.
Ako som sa už zmienil, najnáročnejšia je vo všeobecnosti práca s ľuďmi. O to viac, že žijeme v dobe, kedy sa vytratila vo veľkej miere slušnosť, ohľaduplnosť, pochopenie. Keď som začínal výkon funkcie, povedal som si, že nie je dôležité, čo si o mojej práci myslia ostatní, ale dôležité je, čo si o nej myslím ja sám. Aj keď nie je to vždy jednoduché, snažím sa robiť veci s najlepším svedomím a vedomím s prihliadnutím na podmienky v ktorých žijeme. Radosťou určite ostáva konkrétna pomoc občanom, alebo úspešné zrealizovaný projekt, či dielo. V takomto prípade pocit satisfakcie vynahradí všetky tie stresy a nervozitu, ktoré táto práca prináša.
Aktuálnou témou je koronavírus, ktorý výrazne zasiahol i fungovania samospráv. Ako sa to prejavilo v obci Belá.
Naša obec zatiaľ „preplávala“ rozbúrenými vodami korona krízy v relatívnom pokoji. Pracovali sme na výrobe a distribúcii rúšok pre našich občanov, ktorí si nevedeli tieto ochranné pomôcky zaobstarať sami. Samozrejme s výraznou podporou miestnych dobrovoľníčiek a sponzorstvom miestnej textilnej výroby. Nemám vedomosť o tom, že by bol nakazený akýkoľvek náš občan. Taktiež repatrianti, ktorí boli umiestnení v našom Campingu boli všetci negatívni. Avizované však mám krátenie príjmov zo štátu prostredníctvom podielových daní, takže najväčší dopad – ekonomický ešte len očakávame. Dúfam, že sa nenaplnia prognózy poklesu o takmer až 20% či 30%. Táto skutočnosť by mala nielen pre nás, ale pre všetky mestá a obce katastrofálne následky.
V dôsledku pandémia môže dôjsť k poklesu príjmov samospráv a následne i k zastaveniu plánovaných investícií. Ako to vidíte vy?
Ako som už spomenul, dopady môžu byť katastrofálne. Problémy majú obce a mestá už teraz bez akéhokoľvek poklesu príjmov. Množstvo povinností, ktoré nám boli v minulosti nariadené vládou, neboli doriešené prefinancovaním a ostal len odkaz od vtedajších najvyšších predstaviteľov, aby sme si pomohli starostovia a primátori sami. Nech si zdvíhame dane. Za môjho doteraz 10 ročného pôsobenia sme k tomuto kroku museli pristúpiť prvýkrát. Samozrejme to vyvoláva negatívne reakcie občanov, avšak na to, aby sme dokázali všetky tieto „benefity“ zabezpečiť sme k tomuto kroku museli pristúpiť.
Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Vidíte to i vy v súvislosti s koronavírusom?
V počiatočnej fáze som nadobudol aj ja sám tento pocit. Ľudia spomalili a začali si vážiť viac jeden druhého. Dnes však už opäť musím konštatovať, že sa vraciame do svojho „normálu“, ak nie ešte horšie. Určite môže byť tento stav spôsobený dlhšou izoláciou jednotlivcov, alebo aj obavou z budúcnosti, predovšetkým čo sa týka financií, splátok úverov, zárobkov a pod. Snažím sa mať pochopenie aj k útočným a agresivným reakciám, avšak všetko má mať svoju mieru. Aj moja tolerancia pri určitej hranici končí.
Aký by bol teda odkaz vašim občanom a našim čitateľom v tejto dobe?
Žijeme v náročnej dobe. Aj keď z historického hľadiska naši predkovia žili ešte ťažšie a horšie, len aj ľudia sme boli skromnejší. Určite životnou úrovňou sme dnes podstatne vyššie ako sme boli v minulosti. A je prirodzené, že všetci sa chceme mať stále lepšie a lepšie. Vytratila sa však tolerancia a porozumenie medzi ľuďmi. Kríza morálnych hodnôt je to správne pomenovanie! Každý človek a badám to aj sám na sebe, by veľa vecí a skutkov riešil dnes inak ako v minulosti. Určite je to spôsobené aj vekom a nadobudnutím skúseností, ktoré s vekom prichádzajú. Ja osobne prajem ľuďom, aby nezabudli byť ľuďmi. Aby si vážili svojich najbližších, kolegov, spoluobčanov. Aby sa nevytrácal úsmev na tvárach a pochopenie a aby v budúcnosti neľutovali dnešné rozhodnutia. Prajem všetkým pevné zdravie a spokojný život. To sú veci, na ktorých nám skutočne záleží!