Obec Podskalie patrí k malým obciam, situovaná 15 km od okresného mesta Považská Bystrica. Leží na úpätí Súľovských skál v pramennej kotline Pružinky. V roku 1950 mala obec 322 obyvateľov, v súčasnosti iba 124. Akým smerom sa obec v súčasnom období uberá a aký dopad má pandémia na jej život, sme sa porozprávali so starostkou obce Zuzanou Dočekalovou.
Názov obce Podskalie evokuje, že sa dedinka nachádza v bezpečí pod skalami. Je tomu tak?
Áno, je to tomu tak. Sme tu chránení skalným masívom Podskalského Roháča a vrchom Trudovač. Z histórie sa obec spomína za čias Tatárov a predpokladá sa, že drancované považské obyvateľstvo hľadalo záchranu v priľahlých zalesnených dolinách, teda aj v Podskalí, kde sa obyvatelia usadili v blízkosti vody a v bezpečí pod skalami.
Aké sú teda lákadlá obce?
Najväčším lákadlom obce je skalný masív NPR Podskalský Roháč, ročne ho navštevujú stovky turistov. Pod bralom Roháča sa nachádza kaplnka Panny Márie Snežnej z roku 1760, bola postavaná na znak vďaky za odvrátenie moru, je vstupnou bránou chodníka na Podskalský Roháč. Ďalšou dominantou dediny je kostol sv. Martina. Patrí medzi najstaršie a najvzácnejšie kostoly na Považí . Podľa záznamov z farskej kroniky bol pôvodný drevený kostol údajne postavený v roku 1296, ten sa však nezachoval, iba jeho obvodové murivo s lomeným profilovaným portálom, kde stojí terajší Podskalský kostol. Podskalie bolo centrum veľkej farnosti, do ktorej okrem Podskalia v tom čase patrili filiálky ako Tŕstie, Pružina, Briestenné, Mojtín, Ďurďové, Horný Moštenec, Zemianska Závada, Počarová a dokonca aj Čičmany… Na tak veľkú farnosť drevený kostol časom nestačil, preto sa začal v roku 1750 stavať kamenný. Baroková stavba bola dokončená v roku 1754. Z tohto obdobia pochádza aj oltárny obraz sv. Martina, ktorého autorom je trnavský mešťan viedenského pôvodu Vavrinec Mussinger. Na obraze je zobrazený sv. Martin na bielom koni, v striebornom brnení ako odsekáva kus svojho plášťa a dáva ho takmer nahému kľačiacemu žobrákovi, aby ho zachránil pred zimou. Tento motív sa stal erbom obce Podskalie. Zaujímavosťou obce je prameň Hornianka , pitná vyvierajúca voda priamo zo skál, ktorá tečie rovnomerným prúdom celoročne. Voda má takmer nemennú teplotu a je našim najlepším letným osviežením. Množstvo návštevníkov obce vyhľadáva agroturistiku u miestneho farmára -Ekofarm-, ako jazdu na koni, exkurzie zamerané na pestovanie a spracovanie liečivých byliniek. O ďalších lákadlách by sa dalo vypisovať hodiny – Božie muky v obci (malé kapličky v obci), zrenovovaná hasičská striekačka z roku 1930, mohutné kostolné zvony, prírodné hodnoty obce, miestna krčmička zdobená starožitnosťami z povál obyvateľov Podskalia, Rekreačné zariadenie Podskalie,… je tu toho naozaj veľa.
Vo funkcii starostky obce ste prvé volebné obdobie. Aké boli vaše očakávania pred nástupom do úradu a aká je realita.
Samozrejme rozpor medzi predstavou a skutočnosťou tam určite bol, asi ako každý človek, ktorý nastupuje do novej práce. Moje očakávania ale naďalej pretrvávajú a ani po roku neskladám tie ružové okuliare…
Ako hodnotíte svoju doterajšiu činnosť, resp. čo sa vám z vašich zámerov už podarilo zrealizovať.
Minulý rok bol veľmi náročný. Podarilo sa dokončiť staré projekty, zároveň sa začínali nové, podarilo sa vybudovať detské ihrisko, usporadúvali sme nové podujatia, zapájali sme sa do viacerých výziev, na teraz je všetko pozastavené z dôvodu vírusového ochorenia Covid 19, ale verím, že tieto chvíle už pominú a všetko sa začne rýchlo hýbať vpred.
Je niečo čo by ste s odstupom času urobili inak?
Neviem, asi nie… po 4 rokoch sa opýtajte 😀
Čo považujete vo svojej práci za najnáročnejšie a čo vám naopak v práci prináša radosť a uspokojenie.
Najnáročnejšie …hm… určite práca s ľuďmi a nízky rozpočet obce, sme najmenšia obec Považsko-bystrického okresu, tu sa musí urobiť za málo peňazí veľmi veľa muziky, čo si sami nespravíme, nemáme… Občania sa zapájajú do aktivít obce, do triedených zberov, upratovania obce, dobrovoľní hasiči pomáhajú s kosením verejných priestranstiev, pri zimnej údržbe ciest, pri organizovaní podujatí. Vždy, keď sa odvedie kus peknej roboty prichádza uspokojenie.
Ako je to s demografickým vývojom obce, ktorý v priebehu rokov výrazne poklesov. Máte aj v tomto smere nejaké plány?
Príčinou poklesu obyvateľov bola zakázaná výstavba v obci v r. 1970 – 1990 a s tým súvisiaci odliv mladých ľudí do okolitých miest, preto nám v obci chýba jedna generácia obyvateľov. Tento rok to vyzerá s našou demografickou krivkou celkom nádejne, zatiaľ nikto nezomrel (ťuk ťuk) a narodili sa už dve dievčatká, držte nám palce 😀 😀 😀 Dúfam, že dlhé večery počas karantény tiež prispejú k nášmu rozrastaniu sa.
Aktuálnou témou je koronavírus, ktorý výrazne zasiahol i fungovania samospráv. Ako sa to prejavilo v obci Podskalie.
Tak ako aj v iných obciach. Spomínala som vyššie.
V dôsledku pandémia môže dôjsť k poklesu príjmov samospráv a následne i k zastaveniu plánovaných investícií. Ako to vidíte vy?
Áno, v tomto čase mali prebiehať niektoré plánované projekty, ale všetko sa pozastavilo, musíme počkať ako sa situácia vyvinie ďalej….
Je vám štát v tomto smere nápomocný?
Štát vyžaduje dodržiavanie a kontrolovanie opatrení, ktoré zaviedol, stojí to nemalé úsilie aj financie. Zatiaľ pomoc od štátu nebola či už materiálna alebo finančná, ale očakávame…
Hneval nás veľký príliv turistov počas karantény, neakceptovali výzvu obce o dočasnom nenavštevovaní, bol vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru, bolo to náročné obdobie… a ďakujem DHZ Podskalie, Poľovníckemu združeniu Roháč a Urbárom za spoluprácu pri hliadkovaní a upozorňovaní turistov o zákaze zakladania ohnísk všeobecne, tobôž nie v 5. stupni ochrany Podskalského Roháča…
Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Vidíte to i vy v súvislosti s koronavírusom?
Áno, vidím. Ľudia si viac pomáhajú, šikovné ženy nezaháľali a šili rúška pre susedov, pre dôchodcov, deťom…
Aký by bol teda odkaz vašim občanom a našim čitateľom v tejto dobe?
Aj počas tých krízových chvíľ, buďme voči sebe tolerantní, akceptujme sa a v rámci možností si pomáhajme. Prišiel nám krásne rozkvitnutý mesiac “Máj, lásky čas!”… už bude dobre, musí :-).