Kuneradský zámok vlastnili Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, tie však doň neinvestovali a zámok chátral. Dokonca dvakrát vyhorel, čím vznikli veľké škody. Vyzeralo to tak, že bývalé sídlo cisárov úplne schátra. Dohady sa však našťastie nepotvrdili. Zámok opäť ožíva.
Kaštieľ v Kunerade reprezentuje výnimočný doklad aristokratického sídla určeného primárne na sezónne konanie poľovačiek. I napriek terajšiemu havarijnému stavu má zachovanú dispozíciu, obvodové steny a početné detaily na fasádach a v interiéri. A hoci kaštieľa naďalej upadá, viaceré pamiatkové hodnoty objektu naďalej pretrvávajú a ich revitalizácia je stále možná.
Na základe informácií z listu vlastníctva je vlastníkom kaštieľa Kunerad bratislavská spoločnosť SAMEMA, s. r. o. A tá, podľa vyjadrení Krajského pamiatkového úradu v Žiline, v súčasnom období realizuje stavebné práce na stabilizácii zachovaných stavebných konštrukcií, ktoré sa zachovali po posledných dvoch požiaroch. „Krajský pamiatkový úrad Žilina zámer vlastníka kaštieľa nepozná, pretože nepredložil žiadosť o vydanie rozhodnutia o zámere obnovy pamiatky. Doterajšie práce sa sústredili na vyčistenie areálu a interiéru kaštieľa od stavebnej sute a odpadu a na jeho statickú stabilizáciu,“spresnil Vladimír Majtan.
Ak sa nový majiteľ odhodlá vrátiť zámku jeho predošlý lesk bude musieť pri jeho obnove dodržiavať podmienky rozhodnutí a záväzných stanovísk krajského pamiatkového úradu k zámeru obnovy, k prípravným dokumentáciám a projektovej dokumentácii. „Tie stanovuje Krajský pamiatkový úrad s ohľadom na zachovanie a reštitúciu pamiatkových hodnôt kaštieľa a celého kaštieľskeho areálu,“dodáva Majtan. Lehota na obnovu kaštieľa nie je podľa jeho slov stanovená.
Zámok má, podľa vyjadrení Majtána, i napriek svojmu úpadku, stále vysokú hodnotu „Je historickým dokladom spôsobu života aristokracie, konkrétne jej záľuby vo využití na sezónnych poľovačkách. Objekt koexistoval a v budúcnosti opätovne môže spoluvytvárať špecifický priestor lesnej lúky s dominantnou historickou stavbou, ktorá historicky prepája minulosť a súčasnosť daného miesta. V neposlednom rade má kaštieľ spojitosť s udalosťami Slovenského národného povstania,“ pokračuje Majtan. .Z architektonického hľadiska ide o slohovo ucelené sídlo postavené v romantickom historizujúcom duchu. „Na fasádach objektu sa nachádzajú početné architektonické a výtvarné články (socha sv. Ladislava, resp. Štefana), ktoré dokladajú umelecko-remeselnú zručnosť minulosti. V poškodených interiéroch sa taktiež ešte nachádzajú kované a drevené prvky výbavy, interiéru, ktoré majú umelecko-remeselnú hodnotu, “doplnil Majtán.