Aj keď tohtoročný monitoring medveďov v Malej Fatre komplikovalo počasie, nakoniec to stálo za to. Ochranári a dobrovoľníci mali zvieraciu ríšu ako na dlani. Podľa ich odhadov by na území, ktoré monitorovali, mohlo žiť cca 40 jedincov medveďa hnedého.
Monitoring medveďa hnedého sa na území nášho najbližšieho národného parku uskutočnil tento rok už po 16-ty raz. Aj keď počasie vyzeralo ešte deň pred víkendom (15. – 17.6.2018) naozaj pochmúrne, výsledky z monitoringu dopadli nad očakávania. Medvede boli ľudmi pozorované na 27 lokalitách Malej Fatry, pričom novinkou 16. ročníka bolo rozmiestnenie 24 fotopascí v lese.
“Účelom zaradenia fotopascí do monitoringu bolo zvýšiť pokrytie územia o pásmo lesa, ktoré sa vizuálnym pozorovaním nedá dobre odsledovať. Monitorovaná oblasť vymedzená okrajovými stanovišťami dosiahla cca 220 km2,” informovali organizátori monitoringu na stránke Fatranský spolok.
Počas dvojdňových pozorovaní sa podarilo medveďa v teréne odsledovať 34- krát, pričom bolo zaznamenaných 70 jedincov rôzneho veku a pohlavia.
“Až 30 z týchto medveďov bolo preukázateľne videných viac ako jedenkrát. Po odrátaní takýchto “duplicít” sme teda pozorovali 40 “jedinečných” exemplárov, čo pri sledovanej ploche predstavuje odhadom 18,2 jedinca / 100 km2. Zaznamenaných bolo 8 vodiacich samíc, 3 samice vodili tohtoročné mláďatá,” uvádzajú organizátori.
-vr-, snímky Fatranský spolok